دکترای حرفه ای به مجلس کشیده شد

نایب رییس کمیسیون بهداشت ودرمان درگفت‌وگوباایسنا:
با تعیین تکلیف مواد درسی،پذیرش دانشجودردکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی اجرایی می‌شود

سرویس: مجلس
1389/08/03
10-25-2010
12:56:02
8908-02040: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: مجلس

 

یک عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به جلسه روزگذشته‌ی این کمیسیون با حضوراعضای انجمن فیزیوتراپی گفت: در این جلسه گزارش کمیته امداد درحوزه ارایه خدمات بهداشتی ودرمانی به مددجویان و همچنین گزارش معاونت بین‌الملل وزارت بهداشت درباره شکل‌گیری کشورهای G5 ارایه شد.

 

انوشیروان محسنی‌بندپی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،با اشاره به طرح این موضوع در جلسه روزگذشته که انجمن فیزیوتراپی کشوربه دنبال راه‌اندازی و تاسیس رشته دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی است گفت: با حضورمعاون درمان و نماینده معاونت آموزشی وزارت بهداشت مباحث خوبی دراین راستا مطرح شد.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس ادامه داد: با توجه به تغییرالگوی بیماری در کشور، رواج بیماری‌های اسکلتی و افزایش سالمندان و میانسالان ضرورت این رشته جدید اولویت و اهمیت خاصی پیدا می‌کند که برهمین اساس شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت دراردیبهشت سال 88، پذیرش دانشجودردکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی را مصوب کرده است اما متاسفانه تاکنون مجوز نهایی برای پذیرش دانشجوازمقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد برای تربیت دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی صادر نشده است لذا درخواست انجمن، صدورهرچه سریع‌تر مجوز برای جذب دانشجو در این رشته بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده این رشته، در کشورهای مختلف اعم از کشورهای پیشرفته و کشورهای منطقه راه‌اندازی شده و فعالیت و اثربخشی‌ آن دراین جوامع مشهود است.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان افزود: بنابراین با توجه به اینکه شورای عالی برنامه‌ریزی این موضوع را مصوب کرده قرارشد بررسی بیشتری روی آن صورت گیرد و وزارت بهداشت و انجمن با همکاری یکدیگر اگر اختلاف نظری در مواد درسی وجود دارد را برطرف کنند تا پذیرش دانشجو در دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی زودترعملی واجرایی شود.

محسنی بندپی همچنین با اشاره به ارایه گزارشی توسط مسوولان کمیته امداد راجع به ارایه خدمات این کمیته در سراسر کشور در این جلسه گفت: براساس این گزارش کمیته امداد حدود چهار و نیم میلیون نفر تحت پوشش دارد که حدود یک میلیون نفر آنها فقط زنان سرپرست خانوار هستند که بحث اشتغال‌ و تحت پوشش قرار دادن آنها در حوزه سلامت و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی از مهمترین مباحث مطرح در این جلسه بود.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان افزود: طبق این گزارش یک و نیم میلیون نفرمستقیما مددجویان تحت پوششی هستند که از طریق کمیته امداد خدمات درمانی دریافت می‌کنند و سه میلیون نفر هم در روستاها و شهرهای زیر بیست هزار نفر از طریق سازمان خدمات درمانی و پزشک خانواده خدمت دریافت می‌کنند، دراین گزارش همچنین آمده بود کمیته امداد حدودا صد و چهل میلیارد تومان در سال صرف درمان و خدمات تکمیلی این یک و نیم میلیون نفر می‌کند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به ارایه گزارش معاونت بین‌الملل وزارت بهداشت در این جلسه و تعیین کشورهای G5 گفت: این کشورها شامل عراق، افغانستان، پاکستان به انضمام ایران است.این کشورها دارای بیماری‌های مشترکی هستند و با توجه به اینکه برخی از بیماری‌های عفونی قابل انتقال از مرز یک کشور به کشوردیگر است ضرورت همکاری کشورهای همسایه بیش از گذشته مورد بررسی قرار گرفت.

محسنی‌بندپی در پایان گفت‌وگوی با ایسنا،خاطرنشان کرد: این همکاری‌ها باعث می‌شود کشورهای عضو بتوانند درزمینه پیشگیری و پیشرفت‌های علوم پزشکی با همدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند و نسبت به کنترل بیماری‌های شایع نظیرمالاریا، وبا و سایر بیماری‌ها این همکاری‌ها را تداوم ببخشند.

انتهای پیام

کد خبر: 8908-02040

/ 0 نظر / 9 بازدید